دسته‌بندی نشده

کارآفرینی زنان و راهکارهای موثر برای موفقیت در کارآفرینی

کارآفرینی زنان چطور ممکن است؟ کارآفرینی زنان در ایران و در جهان چگونه است؟ چگونه می توان یک کارآفرین زن موفق بود؟ یک کارآفرین موفق خانم چگونه به قله می رسد؟ شاید شما هم از آن دسته از خانم هایی هستید که به دنبال کارآفرینی و راه اندازی کسب و کاری عالی برای پولدار شدن و استقلال هستید.

شاید برایتان جالب باشد بدانید پولسازترین شغل قرن چیست؟

اما در ابتدای کار نیاز دارید راهکارها و توصیه های مهم در این زمینه را بدانید اگر اینچنین است پیشنهاد می کنم تا آخر مقاله با ما همراه باشید.

مقوله کارآفريني به سرعت در حال گسترش است و کارآفريني زنان موضوع خاص و مورد توجه در سراسر جهان است و نباید تاثیر زنان بر بازار را نادیده گرفت.

تحقیقات نشان می‌دهد طی یک دهه‌ی گذشته به‌ویژه از سال 2000 تاکنون دو تحول عمده در تجارت و اقتصاد بین‌المللی در حال وقوع است.

 • تحول اول رشد چشمگیر زنان کارآفرین
 • تحول دوم رشد حجم تجارت بین‌المللی

 این دو تحول در کنار هم باعث ارتقای سطح اقتصادی زنان و در مجموع رشد چشمگیر اقتصادی بسیاری از کشورهای بزرگ شده است و ابعاد این دگرگونی تا‌حدی وسیع است که صاحب‌نظران آن را آغاز عصر جدید تجاری در جهان می‌دانند.

این موضوع نشان می دهد که دوره دیگری در تاریخ کسب و کارها آغاز شده و آن دوره کارآفرینی زنان است.

فعاليتهاي اقتصادي زنان در جهان و جهت گيري آنان به سمت فعاليتهاي کارآفرينانه به دلايل متعددي می تواند باشد از جمله :

 • بیکاری
 • استقلال
 • کسب درآمد
 • پایین بودن دستمزدها
 • عدم رضایت در شغل قبل

  اما عوامل مختلفي در روند تسهيل و يا تضعيف اين فعاليتها می تواند موثر باشد. به همين منظور محققان پس از انجام مطالعات و پژوهش های زیاد برای پیدا کردن این عومل آنها را در 4 دسته تقسیم کردند.

 • بخش فردی
 • شبکه ای
 • سازمانی
 • محیطی

اما کار به اینجا ختم نشد و آنها با استفاده از پرسشنامه و مصاحبه، نظرات خبرگان کارآفريني مورد تجزيه و تحليل آزمون هاي آماري قرار دادند و این پرسش نامه را به 139 زن کارآفرين ايراني ارائه کردند تا بفهمند کدام عامل می تواند نقش پررنگ تری در توسعه کسب و کار زنان ايراني ایفا کند.همچنین اهداف و انگیزه های کارآفرینان زن را هم بررسی کنند.

در کمال تعجب نتايج حاصل از آزمون ها نشان داد که نقش عوامل فردي در توسعه کسب و کار زنان ايراني از ساير عوامل موثرتر است. علاوه بر این مهمترين انگيزه ها و اهداف زنان در کسب و کار داشتن رضایت شغلی و بدست آوردن اعتبار و قدرت در جامعه بود.

اغلب این کارآفرینان زن با شبکه اوليه ارتباطي، رابطه قوي داشتند اما عوامل و شرايط محيطي کشور، متاسفانه شرايط مساعد و سوق دهنده اي براي توسعه کسب و کار زنان محسوب نمي شود از این رو زنان ايراني در توسعه کارآفريني با موانع محيطي روبرو هستند.

شاید برایتان جالب باشد بدانید غلبه بر افکار منفی برای زندگی بهتر چگونه امکان پذیر است.

راهکارها و توصیه هایی برای کارآفرینی زنان

راهکارهای و توصیه های مهم برای کارآفرینی زنان

برای رسیدن به موفقیت به عنوان یک بانوی کارآفرین نباید بترسید و فقط باید تمام  شهامت و اراده خود را بکار گیرید تا متفاوت از دیگران باشید. سعی کنید در این راه راهکارها و توصیه های مهم برای کارآفرینی موفق را یاد بگیرد و اجرا کنید. این تمام چیزی است که در ابتدای راه لازم دارید.

1- از افراد ماهر کمک بگیرید

بسیار دیده شده که زنان کارآفرین ترجیح می دهند افرادی را استخدام کنند که آنها را می شناسند. در بیشتر موارد این یک اشتباه است! معیار انتخاب و استخدام یک کارآفرین باید بر اساس تجربه و مهارت باشد و افرادی را باید انتخاب کنید که بتوانند در مجموعه شما موثر باشند.

2- دوری از بازارهای اشتباه

یکی دیگر از اشتباهات برخی از زنان کارآفرین این است که بدون مطالعه و بررسی براساس وابستگی‌های شخصی خود تصمیماتی می‌گیرند این درحالی است که باید از بازارهای واقعی استفاده کنید و حقایق را بدانید.

3- کارآفرینی زنان با دانستن قوانین و مقررات

دانستن قوانین و مقررات در زمینه کاری به شما این امکان را می دهد تا از خطرات این حوزه در امان باشید. حتی می توانید از مشاوره و یا یک وکیل خبره استفاده کنید تا بتوانید علاوه بر دفاع از حقوق خود هزینه های آینده تان را کاهش دهید.

4- نقش فن آوری را نادیده نگیرید

استفاده از فناوری مناسب در کسب و کار و حتی سرمایه گذاری در آن می تواند رشد روز افزونی در کارآفرینی شما داشته باشد.

5- تقویت ارتیاطات اجتماعی

اغلب زنان کارآفرین خودشان شبکه های ارتباطی طبیعی را دارند. اما علاوه بر این باید از کانال ها و گروه های مرتبط در شبکه های اجتماعی غافل نشد. این کار می تواند باعث دیده شدن و بازاریابی دهان به دهان بیشتر کسب و کار شما شود.

6- تحقیق و تفحص بیشتر

برای پیشگیری از اشتباهات و خطاهای پر هزینه در کسب و کار باید به شدت تحقیق و تفحص کنید و حتی ایده های خود را مورد آزمایش قرار دهید. شاید از نظر شما کسب و کارتان عالی باشد اما در واقعیت این گونه نباشد! از این رو باید محتاطانه و با تحقیق کارهای خود را پیش ببرید تا از هزینه و شکست های احتمالی جلوگیری کنید.

7-منتظر پول نباشید

اگر با این تفکر دست روی دست بگذارید قطعاً کاری پیش نخواهد رفت باید راهکارهای خلاقانه انتخاب کنید و هرگز تسلیم نشوید. می توانید با کسب و کاری کوچک تر و کم هزینه تر ایده خود را عملی کنید.

پول و سرمایه در کارآفرینی زنان

8-تعیین قیمت مناسب و رقابتی

اگر کارآفرینی در قیمت گذاری ناآگاهانه و به دلخواه عمل کند احتمال شکست خود را افزایش می دهد. مهم ترین نکته در انتخاب قیمت، ارزیابی رقبا، بازار و سطح مشتریان است که با تحقیق می توانید قیمت مناسب برای فروش را تعیین کنید.

9- انتخاب درست محصول با خدمت

اغلب اشتباهات در ارائه محصولات نادرست و نامناسب که خیلی زود می تواند کسب و کار را به شکست بکشاند. به همین منظور باید قبل از هر چیز نیاز بازار و مشتریان را بررسی کنید. ببینید مردم به چه چیزهایی بیشتر نیاز دارند؟ این همان تحقیقات بازار است که می تواند نقشه راه شما را به درستی ترسیم کند.

10-ایده ها را بومی سازی کنید

کپی کردن ایده های خارجی بدون در نظر گرفتن فرهنگ و آداب اجتماعی در یک کشور می تواند زیان بار باشد. در عوض الهام از یک ایده و مدل سازی آن مطابق با شرایط بازار بومی احتمالاً موفقیت آمیز خواهد بود.

11-کنترل هزینه ها

یکی از چالش های کارآفرینی زنان مدیریت هزینه هاست. بسیاری از کارآفرینان به خرید محصولات و مایحتاج نو و دست اول اعم از کمک‌های تبلیغاتی، تجهیزات و نرم افزارها غیرضروری می پردازند این در حالی است که می توان با هزینه های کمتر و مقرون به صرفه، روش های دیگری را جایگزین کرد و بر روی مهم ترین نیازها تمرکز داشت.

12- مطالعه رفتار مشتریان

شناخت مشتریان و سنجش توان مالی آنها می تواند هزینه بازاریابی شما را کمتر کند علاوه بر این با تغییرات در بازار و رفتار مشتریان زودتر از رقبا می توانید سازگاری پیدا کنید و دیگر هراسی ندارید.

13- نگران افزایش رقبا نباشید

اگر شما مدام نگران افزایش تعداد رقبا در بازار کسب و کار خود باشید دیگر نمی توانید به صورت متمرکز در مورد کسب و کارتان فکر کنید به جای این نگرانی آگاهی و یادگیری خود را در زمینه های فروش و مذاکره بالا ببرید تا مشتریان بیشتری را جذب کنید.

14- از رقابت نترسید

یکی از چالش های پیش رو در کارآفرینی زنان ترس از رقابت است. اغلب کارآفرینان از رقابت های سخت هراس دارند در صورتیکه داشتن رقابت سخت برای هر کسب و کار می تواند سازنده و مفید باشد. کسانی در این رقابت ها بیشتر موفق خواهند بود که بر روی افزایش ارزش‌های قابل ارائه برای مشتریان تمرکز داشته باشند و راه حل های خلاقانه در این زمینه ارائه دهند.

15- مشتریان را به خرید ترغیب کنید

شاید این کار سختی به نظر آید اما شما به راحتی با ایجاد طرح های تشویقی می توانید یخ مشتریان را ذوب کنید و آنها را مجذوب کسب و کارتان نمایید. باید کاری کنید که مشتریان در برابر محصولات شما نتوانند مقاومت کنند این دقیقاً به استراتژی های تشویقی شما یا دسته بندی های مختلف در فروش بستگی دارد.

16- رسانه های اجتماعی را ارزیابی کنید

رسانه های اجتماعی یکی از مهم ترین و پرقدرت ترین روش های بازاریابی برای برند شما هستند اما مهم تر از این داشتن تحلیل و ارزیابی صحیح در این رسانه ها می باشد با این دید می توانید در افزایش فروش بیشتر گام بردارید و از رقبا سبقت بگیرید.

17-توجه به سود و بازدهی

توجه به این پرسش که آیا کسب و کار شما پرسود و پررونق است؟ آیا سود خالص شما قابل قبول است؟ اگر با این پرسش جواب مثبت داشتید باید اقدامات بعدی برای جذب و پیدا کردن مشتری را پیش ببرید اما اگر جوابتان منفی باشد باید دنبال راهکار برای حل مساله باشید. باید دوباره استراتژی ها و حتی ایده کسب و کارتان را مورد بازبینی قرار دهید.

ببینید کجاها اشتباهات داشته اید و آیا آنها قابل جبران هستند یا نه! آیا باید ایده خود را تغییر دهید و یا راه حلی برای مشکل پیدا کنید!

18- در نظر گرفتن بودجه صحیح

در کارآفرینی زنان بدون توجه به بودجه نمی توان انتظار پیروزی داشت. اصول بودجه بندی باید طوری باشد که هزینه‌های خود را ۳۰% بالاتر از بودجه موجودتان در نظر بگیرید. این کار برای هزینه های پیش بینی نشده و ناگهانی لازم است در غیر این صورت کمبود منابع می تواند باعث شکست و نابودی در کسب و کار شود.

19-راهکارهایی برای افزایش سود

در هر کسب و کار لازم است روش های نوین را برای افزایش سود در نظر بگیرید. به عنوان یک کارآفرین خانم می توانید راه های درآمد زایی خود را افزایش دهید و یا از هزینه های خود بکاهید. به هر حال در هر زمان لازم است شما برای سود بیشتر تلاش کنید و راهکارهای فوق العاده را اجرا کنید.

20- خدمات و محصولات با کیفیت

دادن خدمات و محصولات با کیفیت پایین می تواند کسب و کار تان را زمین گیر کند. برای حفظ کسب و کارتان، باید آن چیزی را عرضه کنید که بازار واقعا می پسندد و به ان نیاز دارد. همچنین خدمات و یا محصولات با کیفیت می تواند مشتریان را راضی و وفادار به شما نگه دارد.

سخن آخر

موفقیت نیاز به تمرین و کسب مهارت های جدید دارد. موفقیت تلفیقی از تکرار و تجربه در کنار آموزش است اما مهم ترین مهارتی که می تواند در هر زمینه ای موفقیت یک کارآفرین را به همراه داشته باشد یک مذاکره موفق است. یادگیری اصول و فنون مذاکره می تواند شما را به اوج قله های اهداف برساند. با آموزش مذاکره می توانید به راحتی به اهداف شخصی و کاری خود دسترسی پیدا کنید و از حقوق خود دفاع کنید.

موفق و پیروز باشید دوستان عزیزم! شما هم می توانید تجربیات و نظرات خودتون را پایین همین پست با ما به اشتراک بگذاید.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن
بستن